Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gülser Yıldırım'ın Açlık Grevine Karşı Yönergeleri
Siyaset
2017-04-03 14:24

Gülser Yıldırım'ın Açlık Grevine Karşı Yönergeleri

Cezaevinde tutulan Mardin milletvekilimiz Gülser Yıldırım'ın cezaevinde süren açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi:

Türkiye cezaevlerinde; başta İzmir Aliağa Şakran Cezaevi olmak üzere Sincan Kadın Kapalı Cezaevi, Tekirdağ Cezaevi, Tarsus Cezaevi, Bolu Cezaevi ve Hatay Cezaevindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri vahim bir boyuta ulaşmıştır.  Ayrıca, süresiz-dönüşümsüz girilen açlık grevlerinden farklı olarak, Türkiye cezaevlerinde 15 Mart 2017 tarihinden itibaren 5’er günlük süresiz-dönüşümlü açlık grevleri devam etmektedir.

Bu bağlamda;

1.      Açlık grevine giren mahpusların temel taleplerinden biri; OHAL koşullarıyla ağırlaşan cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlali uygulamalarından vazgeçilmesidir. Tutukluların ulusal ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan temel ve en insani hakları için yaklaşık 50 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

2.      Söz konusu açlık grevlerine sebep olan uygulamaların son bulması için yaptığınız veya yapmayı planladığınız bir çalışma var mıdır?

3.      Van T Tipi’nde; 8 Mart’ta süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan 10 kişilik ilk grup 16 Mart’ta kendi istemleri dışında Tekirdağ T-1’e, 15 kişilik 2.grup ise yine kendi istemleri dışında Bandırma F Tipi’ne nakledilmiştir. Yapılan nakil işlemlerinin gerekçesi nedir?

4.      Bakanlığınızın arşivinde, başta Şakran Cezaevi olmak üzere açlık grevinde olan cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin bir araştırma raporu var mıdır?  Varsa, elde edilen veriler, gerekli önlemlerin alınması için değerlendirilmekte midir? Böyle bir rapor yoksa bugüne dek neden hazırlanmamıştır?

5.      Söz konusu açlık grevlerine ilişkin şuana kadar kamuoyuna neden bir resmi açıklama yapılmamıştır?

6.      Cezaevlerinde; görevi kötüye kullanma veya kasıtlı ihmal gerekçesiyle hakkında şikâyette bulunulan yetkili sayısı ve bu kişilere yönelik yürütülen idari soruşturmaların sayısı 2015-2017 yılları arasında kaçtır?


Bu haber 152 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 2 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Sizce Referandum Seçimleri Sonucu ne Olur ?IMCTV Haber | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Sohbet

mobil sohbet | SOHBET | Sohbet Odaları