Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
HDP Adana Mitingi
Siyaset
2017-04-09 00:48

HDP Adana Mitingi

Referandum mitingleri kapsamında Adana’daydı. Parti Sözcümüz Osman Baydemir ve Bitlis Milletvekilimiz Mizgin Irgat’ın konuşmacı olduğu mitingde meydanı dolduran binlerce kişi hep birlikte ‘hayır’ dedi. Irgat, Adanalı olan ve cezaevinde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'a Çukurova'dan selamlarını iletirken; Baydemir'in de Adanalılara çağrısı vardı: "Yüksekdağ’ın, Beştaş’ın, Demirtaş’ın sazını, sözünü, yüreğinize koyup sandığa gidin"

Baydemir ve Irgat'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyleydi:

Mizgin Irgat:

Yarattığı kadın özgürlük mücadelesinde kadının öncülüğünde yürütülen siyasetin demokratikleşmesindeki öncü duruşuyla bizlere, kadınlara ilham olan Yüksekdağ’ın memleketindeyiz. Buradan binlerce selam olsun. Diğer bir öncü, kadın mücadelesinde yılmadan savaşan, bedel ödeyen, sizin iradeniz Meral Danış Beştaş'a da binlerce selam gönderiyoruz.

Yüksekdağ eşbaşkanımızdır, yüreğimizin vekilidir

Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın memleketinden, toprağından bir kez daha kadınlar adına halklarımız adına haykırıyoruz, o bizim eş genel başkanımızdır. O yüreğimizin vekilidir, o bu mücadelenin öncü gücüdür. Haksız hukuksuz bir şekilde milletvekilliğini düşürdüğünüzü sandığınız Yüksekdağ; bu halkın, kadınların, mücadele edenlerin gerçek eşbaşkanı, lideri, arkadaşı yoldaşıdır. Onu yüreklerimizden sökemezsiniz.

Demokratik Anayasa için Rojava Anayasasına bakın

Bugün bize kapalı kapılar ardında, MHP ile kol kola, halklarla tartışmadan, gizli kapaklı bir paketle antidemokratik sistemi dayatıyorlar. Bizler bunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Çok meraklıysanız tek adam rejimine buyurun Libya’ya, buyurun Saddam’ın rejimine bakın. Bizler diyoruz ki yol yakınken sizleri de kurtaralım. Halklar bahçesi olan Türkiye’de demokratik Anayasayı hep birlikte yapalım. Çok mu demokratik bir anayasa istiyorsunuz; buyurun yanı başınızdaki Rojava Anayasasına bakın. O Anayasa’da kadınlar var, halklar var. Onca acıya zulme rağmen kadının devrimci gücüyle yaratılan Rojava Anayasasını kendinize örnek alın.

Mizansenin sonu hayır’la bitecek

Antidemokratik anayasaların acılarını çektik. Onlar barış ve müzakere masası kurulmasını istemiyorlar. Söz konusu masa orada duruyor ve başında da Sayın Öcalan oturuyor. Müzakereyi tanımayanlar sizlerin dik duruşuna karşı başlattıkları dokunulmazlıkların kaldırılması süreciyle eş genel başkanlarınızı cezaevlerine gönderenler bu mizanseni hazırladı. Bu mizansenin sonu Hayır’la bitecektir.

18 maddede Çukurova, Kürdistan, Ege yok

Kürtlerin, emekçilerin olmadığı bize dayatılan bu 18 maddenin hiçbirinde biz yokuz. Adana yok, Ege yok, Kürdistan yok, Çukurova yok. Pakette olan tek şey dayatılan bütün yaşamımız hakkında karar verme gücünü elinde bulunduran bir başkan ve seçimle iş başına gelmeyen bir grup bürokratın yardımcılığıyla elitist bir grubun referandumu olacak. Ama halklarımız buna nasıl 8 Mart’larda Newroz’larda cevap verdiyse, 16 Nisan’da en büyük zirveyi yaşayacaktır.

Osman Baydemir

Ya faşizme hayır diyeceğiz ya faşizme hayır diyeceğiz

16 Nisan’da aydınlık geleceğimizin nasıl olacağı oylanacak. Bu anayasa paketi bir dönüm noktasıdır. Faşizm girdabının son çıkış noktası 16 Nisan’dır. 16 Nisan’da ya faşizme hayır diyeceğiz ya faşizme hayır diyeceğiz.

Bu paket tuzun kokmuş halidir

Bu coğrafyada yeni bir anayasaya elbette ihtiyaç var. Bu anayasa bütün farklılıkları koruyacak bir anayasa olmak zorundadır. Anayasalar derdimize derman olmak zorundadır, barış içerisinde yaşatmak zorundadır. Bu paket derdimize derman değil birlikte yaşamaya fermandır. Bu paket maya değil olsa olsa tuzun kokmuş halidir. Tuzun kokmuş haline, yiğitler, anneler gençler hepinizin huzurunda hayır diyoruz.

Yüzde 10 paketini yüzde 50’ye çıkarma paketidir

Kardeşlerim neden böylesi bir paketi böylesi bir dayatmayı önümüze koyuyorlar. Çünkü on yıllar boyunca sizin iradeniz parlamentoya yansımasın diye yüzde 10 barajını koydular. Sizler canla başla emekle yek yürek oldunuz 7 Haziran’da barajları aştınız ve kardeşlik halayını kurdunuz. Gördüler ki iktidarları tehlikeye girdi, gördüler ki bu halk Kürt halkı emekçilerle, Alevilerle ötekilerle ne kadar renklilik varsa gül bahçesinin bütün renkleriyle bir olmuş bendleri aşıyor ve parlamentoda temsiliyeti kuruyor barajı yüzde 50’ye çıkardılar. Ezilenler yürütmeye dahil olmasın diye yüzde 10 barajının yüzde 50’ye çıkarma paketidir bu paket. Ama nafile korkunun ecele faydası yok. Bu halk meydanı size bırakmayacak, davasından vazgeçmeyecek.

Hayırda hayır var

Her ne olursa olsun bir arada yaşamdan vazgeçer misiniz? İşte bu hayırlarınız her geçen gün büyüyor. Hayırlar büyüdükçe onları bir korku sarmış durumda. Ama hiç kimsenin şüphesi olmasın Hayır’la kimsenin kaybı yok, Hayır’dan korkmayın korkmayın, Hayır’da hayır var, hayır.

Kardeşlerim referanduma az günler kaldı. Maalesef eşitsiz koşullarda referanduma gidiyoruz. Eş Genel Başkanlarımız Yüksekdağ ve Demirtaş cezaevinde, ESP Genel Başkanı Sayın Çiçek Otlu hala gözaltında. 84 belediye başkanımız hala cezaevinde. 1400 gözaltı Hayır kampanyası yürütüldüğü süreçte gözaltına alındı, 350 arkadaşımız tutuklandı. 11 ayrı yerde saldırıya maruz kaldık. Şimdi Cumhurbaşkanı, Başbakan bakanlar hazinenin kasasından sizin imkanlarınızla kampanya yürütüyorlar. Dönüp dolaşıp diyorlar ki herkes adil bir ortamda kampanya yürütüyor. Eşitlikse, adaletse Yüksekdağ, Demirtaş niye cezaevinde, Çiçek Otlu niye gözaltında? Hayır kampanyası yürütenler neden baskı altında. Kendi iktidarı için hazineden harcama yapan haramzadelere hakkınızı helal ediyor musunuz?

Bu paket HDP fikriyatına saldırı paketidir

Kardeşlerim ben dikkatinizi müsaadenizle başka noktaya çekiyorum. 7 Haziran’da yok etmek istediler, barajın altına atmak istediler, başarılı olamadılar. 16 Nisan’da da başarılı olamayacaklar. 1 Kasım’da kan dökerek iktidar devşirdiler ama HDP’yi yine barajın altında bırakamadılar. Bu paketin özü HDP fikriyatına saldırı paketidir.

Yalana dolana hayır

Türkiye Çukurova’nın, siz yiğit kardeşlerimizin sesini duysun. Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın, Meral Danış Beştaş’ın tutuklanmasına, kayyuma, savaşa, Miray Bebek için, Taybet Ana için, darbelere, AKP’nin karşı darbesine, OHAL rejimine, KHK’lere, zulme, Kürtçe’nin yasaklanmasına, şarkılarımızın türkülerimizin yasaklanmasına HAYIR. 6 milyonun insanın işsiz bırakılmasına, kadın cinayetlerine, yek bir ağızdan ve en güçlü şekilde, yoksulluğa, yasaklara, yalana dolana HAYIR.

Yüksekdağ’ın, Beştaş’ın, Demirtaş’ın sazını, sözünü, yüreğinize koyup sandığa gidin

Sandıkların başına gittiğimizde yanımıza nüfus cüzdanımızı ve seçmen kağıdımızı götürüyoruz. Ama sadece bunlar yetmiyor. Yüksekdağ’ın, Beştaş’ın, Demirtaş’ın sazını, sözünü, yüreğinize koyun öyle gidin sandık başına.

 

Kaynak : HDP


Bu haber 110 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   8 + 10 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Sizce Referandum Seçimleri Sonucu ne Olur ?IMCTV Haber | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Sohbet

mobil sohbet | SOHBET | Sohbet Odaları